Past Award Winners

Wendell D. Weart Lifetime Achievement Award – sponsored by Sandia National Laboratories

The 2020 Wendell D. Weart Lifetime Achievement Award recipient is Mr. Frank Hansen, Sandia National Laboratories

Frank Hansen, Sandia National Laboratories (left) accepting award from Paul Shoemaker, Sandia National Laboratories (right).

Past Winners:

  • Leo Sain (2019)
  • Keith Klein (2018)
  • Thomas LaGuardia (2017)
  • Dr. Enrique Biurrun (2016)
  • Claes Thegerstrom (2015)
  • Mark Frei (2014)
  • Jack McElroy (2013)
  • George E. Dials (2012)
  • Charles McCombie (2011)
  • Leif G. Eriksson (2010)
  • Dr. Richard (Rip) Anderson (2009)
  • Carol Jantzen (2008)
  • Ines Triay (2007)
  • Carl Cooley (2006)
  • Ray Walton (2005)
  • Alex Perge (2004)
  • Frank Parker (2003)
  • Klaus Kuehn (2002)
  • Margaret Chu (2001)

WM Symposia Fellow Award

The 2020 WM Symposia Fellow Award recipients are Mr. John Coffman, Spectra Tech, Inc. (unable to attend conference); Mr. Paul Dickman, Argonne National Laboratory; Mr. Olaf Oldiges, DAHER Nuclear Technologies; Mrs. Colleen Owens, Consultant; Mr. Andy Szilagyi, US Department of Energy (unable to attend conference); and Mrs. Julia Tripp, Idaho National Laboratory.

Gary Benda, WMS PAC Chair (right) presenting award to Paul Dickman, Argonne National Laboratory (left).

Gary Benda, WMS PAC Chair (right) presenting award to Olaf Oldiges, DAHER Nuclear Technologies (left).

Gary Benda, WMS PAC Chair (right) presenting award to Colleen Owens, Consultant (left).

Gary Benda, WMS PAC Chair (right) presenting award to Julia Tripp, Idaho National Laboratory (left).

Past Winners:

  •  Steven Brown (2019)
  •  Ray Clark (2019)
  •  Bernard Poncet (2019)
  • Gabriele Bandt (2018)
  • W.T. “Sonny” Goldston (2018)
  • Steve Kadner (2018)
  • Margaret Macdonnell (2018)
  • Kim Auclair (2017)
  • James Fiore (2017)
  • Dr. Heinz Kroger (2017)
  • Claudio Pescatore (2016)
  • George Dials (2016)
  • Tom Brouns (2016)
  • Mark Lewis (2016)
  • Judith Connell (2016)
  • Angie Jones (2015)
  • Maria Lindberg (2015)
  • Larry Camper (2015)
  • Hans Codee (2015)
  • Clint Miller (2015)
  • Dick Blauvelt (2014)
  • Leslie Jardine (2014)
  • Linda Lehman (2014)
  •  Nancy Rothermich (2014)
  •  Don Wood (2014)
  • James W. Voss (2013)
  • Lance Mezga (2013)
  • Gary Benda (2013)
  • Ned Bibler (2013)
  • Erich Evered (2013)
  • William T. Gregory (2013)
  • Lawrence Harmon (2013)
  • Paul Macbeth (2013)
  • Leon “Lee” Borduin (2012)
  • Harry Babad (2012)
  • Jas Devgun (2012)
  • Leif Eriksson (2012)
  • Al Freitag (2012)
  • James Gallagher (2012)
  • James Glasgow (2012)
  • John Mathieson (2012)
  • James McCray (2012)
  • Jack McElroy (2012)
  • Sue Mitchell (2012)
  • Fred Sheil (2012)
  • Linda Ulland (2012)
  • Bernard Vigreux (2012)

Program Advisory Committee (PAC) Award

The 2020 Program Advisory Committee (PAC) Award recipient is Mr. Mark Lewis, EnergySolutions

Gary Benda, WMS PAC Chair (left) presenting award to Mark Lewis, Energy Solutions (right).

Past Winners:

  •  Judy Connell (2019)
  • Kim Auclair (2018)
  • Tom Brouns (2017)
  • Larry Harmon (2016)
  • Bernard Vigreux (2015)
  • Wolfgang Steinwarz (2014)
  • Lance Mezga (2013)
  • Leon Borduin (2012)
  • Fred Sheil (2011)
  • Linda Ulland (2010)
  • James G. McCray (2009)
  • Jack McElroy (2008)
  • Al Frietag (2007)
  • John Mathieson (2006)
  • Leif Eriksson (2005)
  • Dr. Harry Babad (2004)
  • Dr. Mort Wacks (2003)

WMS/ASME Sarge Ozker Award

The 2020 WMS/ASME Sarge Ozker Award recipient is Mr. Miguel Azar, Exelon Nuclear Corporation

Christopher Brandjes, ASME (right) presenting award to Miguel Azar, Exelon Nuclear Corporation (left).

Past Winners:

  •  JL Shepherd (2019)
  • Lisa Edwards (2018)
  • Tom Kalinowski (2017)
  • Larry W. Camper (2016)
  • Donald Burroughs (2015)
  • Gary Benda (2014)
  • Virgil R. Autry (2013)
  • Mike Nolan (2012)
  • Charles Jensen (2011)
  • Tom Snyder (2010)
  • Dr. John Remark (2009)
  •  Dr. John Remark (2009)
  • Andrew J. Ambrust (2008)
  • Roger Stigers (2007)
  • Sue Ellen Adams Hobart (2006)
  • David W. James (2005)
  • Peter Tuite (2004)
  • A. Scott Dam (2003)
  • Edmund C. Tarnuzzer (2002)
  • C. Clint Miller (2001)
  • Carol Hornibrook (2000)

WMS Young Professional Award

The 2020 WMS Young Professional Award recipient is Ms. Hannah Paterson, Sellafield Ltd

James Fiore, WMS President (right) presenting award to Hannah Paterson, Sellafield Ltd (left).

Past Winners:

  •  Heather Jones (2019)
  • Christine Wipfli (2018)
  • Tristan Karns (2017)

Other Awards

Best in Conference –  Oral Presentation/Paper Awards
To see a full list of award winners, please click here.

Best in Conference – Poster/Paper Awards
To see a full list of award winners, please click here.

2020 Best In Track Winners – Poster/Paper Awards

2020 Papers of Note Winners

2020 Superior Paper Winners